Sıkça Sorulan Sorular

Hediye çeklerine ve hediyelere ilişkin puan dağılımı nasıl yapılmaktadır?

Gizlilik ve Kullanım Şartları’nın 4.6’ncı maddesine göre; Generali, bu girişim süresince, sınırlı bir süre için bile olsa alıcılara daha iyi koşullar sunma, yani örnek göstermek yoluyla müşterilerin ekstra puanı kazanmasını sağlayacak tanıtım faaliyetlerini onlara sunma hakkını saklı tutar. Verilen hediye veya hediye çeklerinin puanları ekstra olarak verilmemekte olup, toplam var olan puanlarınız bu hediyenin değeri kadar olan puana tamamlanacaktır.  Örneğin; Gizlilik ve Kullanım Şartları kısmındaki 4.6’da yer alan Tablo B’ye göre kazanmış olduğunuz poliçe puanlarınız, kampanya dahilinde size söz verilmiş olan puana tamamlanacaktır.

Generali Fırsatlar Kulübüne nasıl giriş yaparım ?

Değerli müşterimiz,Generali Fırsatlar Kulübüne giriş yapmadan önce telefon numaranızı doğru bir şekilde yazdığınızdan emin olunuz.Generali Fırsatlar Kulübüne giriş yapmak üzere kullanacağınız telefon numaranız,Çağrı Merkezimiz aracılığı ile poliçe satın aldığınız esnada kullanmış olduğunuz GSM numaranız olmalıdır.

 Sisteme kayıt olmanız için gerekli iki bilgi aşağıdaki gibidir.

Kullanıcı adı : T.C. Kimlik No

Şifre : Cep telefonu numaranız

 Sisteme kayıt olmanızı sağlayan,kayıt sırasında veya sonrasındaki işlemleriniz ile ilgili adımları aşağıda görebilirsiniz.

1.adım : Aşağıdaki linke tıklayarak kullanıcı adı ve şifrenizi giriniz.Ekranınızın sol üst kısmında yer alan “Üye Ol” kısmından sisteme giriş yapabilirsiniz.

 www.generalifirsatlarkulubu.com

2.adım :Generali Fırsatlar Kulübü’nden SMS ile geçici bir şifre alacaksınız. Şifreyi değiştirerek kayıt sürecini tamamlayabilirsiniz.

3.adım :Puanlarınız,poliçenizi satın almanızdan sonraki 48 saat içinde sisteme yüklenir,poliçenizin başlangıç (vade tarihi) ile de aktif olur.

Poliçenizin başlangıç tarihi olan puanlarınızın aktif olma tarihi ile beraber puanlarınızı kullanmaya başlayabilir,dilediğiniz hediyeyi seçip şipariş verebilirsiniz.Generali Fırsatlar Kulübü’nde, puanlarınız 13 ay boyunca geçerlidir.

4.adım : Siparişini vermiş olduğunuz ürünlerin teslimatı veya ürünün kendisi ile ilgili bir sorunuz olması halinde 0850 555 55 55 numaralı telefon üzerinden 5’i tuşlayarak yardım alabilirsiniz. 

Puanlarımı kullanarak nasıl hediye seçebilirim?

Generali Fırsatlar Kulübü web sayfasının sol tarafında hediye kategorimizi görebilirsiniz. Aktif puanlarınızı kullanarak istediğiniz hediyeyi seçebilir, sepetinize ekleyebilir, sipariş verebilir ve kargoyla teslimini sağlayabilirsiniz. Eğer adresiniz güncel değilse, “Sepeti Onayla” ve “Satın Al” adımlarından sonra adresinizi kendiniz güncelleyebilirsiniz. Siparişlerinizin durumunu “Sipariş Takibi” kısmından kontrol edebilirsiniz. Puanlarınız hakkında daha fazla bilgi almak için buraya tıklayabilirsiniz.

Sepete eklediğim ürünleri ne kadar süre sepetimde bekletebilirim?

Süre limitiniz bulunmamaktadır.

Puanlarım ne zaman aktif olacak?

Poliçe puanlarınız poliçe başlangıç tarihinizden 2 gün sonra aktif olmaktadır. Kazanmış olduğunuz puanlarınızı, aktif puanlarınızı, puanlarınızın aktivasyon tarihini, puanlarınızın son kullanma tarihini ve daha fazlasını öğrenmek için, buraya tıklayabilirsiniz. 

Siparişimin durumunu nasıl öğrenebilirim?

Üstte gördüğünüz “Sipariş Takibi” sekmesine tıklayıp, gerekli bilgileri girerek öğrenebilirsiniz.

Aldığım ürünün başka rengini almak için siparişimi değiştirebilir miyim?

Ürün iadesi veya değişimi yapılmamaktadır. Sadece; hasar görmüş ürünü, kargoyu aldığınız anda kapıda geri iade etmeniz mümkündür. 

Ürün teslimatı nasıl yapılacak?

Anlaşmalı  kargo firması  aracılığıyla, kişisel bilgilerinizde belirtilen  adrese kargo teslimatı yapılacaktır.

Siparişim kaç günde elime ulaşır?

Siparişiniz 7 iş günü içinde tarafınıza ulaştırılacaktır.

Teslimat adresi ve alıcı ismi bilgilerimi değiştirebilir miyim/nasıl değiştirebilirim?

Sepeti Onayla ve Satın Al butonuna bastıktan sonra alt kısımda göreceğiniz teslimat adresi bilgilerinde değişiklik yapabilirsiniz. 

Kargomun nerede olduğunu nasıl öğrenebilirim?

Üstte gördüğünüz “Sipariş Takibi” sekmesine tıklayıp, gerekli bilgileri girerek öğrenebilirsiniz.

Hangi kargo şirketi ile teslimat yapıyorsunuz?

Yurtiçi kargo şirketi ile çalışıyoruz. 

İade işlemini nasıl yapabilirim?

Ürün iadesi veya değişimi yapılmamaktadır. Sadece; hasar görmüş ürünü, kargoyu aldığınız anda kapıda geri iade etmeniz mümkündür.

Siparişimi nasıl iptal edebilirim?

Sipariş iptali seçeneği bulunmamaktadır, böyle bir durumda hediye için harcadığınız puanlar geri yüklenmeyecektir. 

Siparişimi iptal ya da iade edersem puanlarımı kaybeder miyim?

Evet, sipariş iptali ya da iadesi durumlarında kullanmış olduğunuz puanlar geri yüklenmeyecektir. Hediye tutarındaki puanları kaybetmiş olacaksınız. 

Siparişimi kaç günde iade edebilirim?

Ürün iadesi veya değişimi yapılmamaktadır. Sadece; hasar görmüş ürünü, kargoyu aldığınız anda kapıda geri iade etmeniz mümkündür.

İade edeceğim ürünü hangi adrese göndereceğim?

Kapıda iade ettiğiniz ürünü getiren kişi ile geri gönderebilirsiniz. Adres bilgisi belirtmenize gerek yoktur. 

Siparişimi iptal ya da iade edersem puanlarımı kaybeder miyim?

Evet, sipariş iptali ya da iadesi durumlarında kullanmış olduğunuz puanlar geri yüklenmeyecektir. Hediye tutarındaki puanları kaybetmiş olacaksınız. 

Şifremi nasıl değiştiririm?

Üstteki “Bilgilerim” bölümüne tıklayıp açılan sayfada “Güvenlik” kısmında “şifreniz” seçeneğinden değişiklik yapabilirsiniz. 

Duyuru e-postalarını nasıl iptal ederim?

Aldığınız e-postanın en alt kısmındaki “E-posta almak istemiyorsanız tıklayınız” bölümüne tıklayarak iptal işlemini gerçekleştirebilirsiniz. 

Duyuru e-postalarını nasıl alabilirim?

Ekranın üstündeki “İletişim” bölümüne girip bize mesaj olarak duyuru e-postalarından haberdar olmak istediğinizi bildirmeniz yeterli olacaktır. 

Adres bilgilerimi nasıl değiştirebilirim?

Üstteki “Bilgilerim” bölümüne tıklayıp “İletişim Bilgileri” kısmından değişiklik yapabilirsiniz. 

GİZLİLİK ve KULLANIM ŞARTLARI

SİPARİŞ TAKİBİ

TESLİMAT BİLGİLERİ

SIKÇA SORULAN SORULAR

 

Generali, sigortanın kolay hali.
Listenizde ürün bulunmamaktadır